Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Vysávače

Ako vybrať robotický vysávač?

Robotický vysávač sa už postupne stáva bežným domácim pomocníkom. Jeho účelom je nahradiť každodenné rutinné vysávanie podlahových plôch. Takýmto spôsobom sa znižuje prašnosť a špina v domácnosti, čím sa navyše znižuje aj výskyt roztočov. Pri výbere je potrebné zohľadniť nielen priestor, ktorý sa má upratovať, ale aj niektoré dôležité vlastnosti vysávačov.

 

1. Robotický vysávač a obytný priestor

Najdôležitejším kritériom je rozloha a členitosť obytného priestoru. Platí priama úmera medzi zložitosťou členenia podlahy a navigáciou robotického vysávača – čím je byt alebo dom zložitejší, tým je potrebná aj zložitejšia a vyspelejšia navigácia. Navigáciou máme na mysli schopnosť vysávača vyznať sa v priestore a na základe toho systematicky upratovať. Čím je „inteligencia“ robota na vyššej úrovni, tým je vysávanie podláh efektívnejšie.

 

2. Inteligencia robotických vysávačov

Inteligencia robotických vysávačov spočíva v spôsobe navigácie po miestnosti. Robotické vysávače s nižšou inteligenciou jazdia bez navigácie, zväčša náhodne, a tak je pokrytie priestorov len 60-80%, v závislosti ich členitosti a rozlohy. Takéto vysávače vám budú bezhlavo narážať do stien, nábytku, dverí a pod. Jedinou záchranou napr. misiek s vodou vášho domáceho miláčika je len virtuálna stena. Inteligentnejšie robotické vysávače majú rôzne algoritmy na pohyb – sú jednoducho naprogramované tak, aby sa napr. po dotyku otočili o „x“ stupňov. Najvyspelejšou kategóriou sú roboty s navigáciou, ktoré majú zabudovaný kus modernej technológie na orientáciu v priestore – infračervenú kameru, laser, GPS a pode. Takto vybavené roboty vysávajú kratšie, ale o to efektívnejšie, a pokrytie priestorov môže v niektorých prípadoch dosahovať až 98%.

 

3. Hladké podlahy verzus koberce

Robotické vysávače sú určené najmä na hladké povrchy ako sú linoleá, dlažby, plávajúce a drevené podlahy, a pod. Čo sa týka kobercov, tak väčšina z nich zvláda len tie s nižším vlasom - napríklad s dĺžkou vlákna do 1 - 1,5 cm. S kobercami s vyšším vlasom mávajú problémy aj drahšie robotické vysávače. Na hladkých podlahách možno využijete modely s antistatickým mopom, ktorý zotrie aj ten najjemnejší prach. Prídavné mokré mopovanie neodporúčame – na to slúžia špeciálne stroje – robotické mopy.

 

4. Záleží na druhu filtrácie?

Robotické vysávače sú vybavené rôznymi filtračnými systémami. Môžu to byť hepa filtre, filtre z mikrovlákien, rôzne sieťované a viacvrstvé filtre. Hepa filtre, ktoré sú schopné zachytiť čiastočky až do veľkosti 0,3 mikrónu sú odporúčané pre alergikov, pretože zo vzduchu odfiltrujú peľové zrniečka, výkaly roztočov a ďalšie alergény nachádzajúce sa v našich domovoch.

 

5. Aký má byť sací výkon?

Ak uvažujete o kúpe robotického vysávača, nenechajte sa odradiť nižšími hodnotami sacieho výkonu. Robotický vysávač nemusí prenášať prach a špinu cez dlhú hadicu do odpadovej nádoby, ale len pár centimetrov cez úzku štrbinu. To znamená, že nepotrebuje vyšší sací výkon ako je nevyhnutný na prekonanie takejto vzdialenosti. Tým sa šetrí aj batéria.

 

6. Je potrebné, aby mal vysávač UV lampu?

Niektoré robotické vysávače majú zabudovanú UV lampu. Tá síce efektívne ničí baktérie a roztoče, ale je potrebné dať si pozor na veľkosť lampy. Pokiaľ je UV lampa krátka, nepokryje dostatočne priestor a tým pádom je jej efektivita veľmi nízka.

 

7. Je potrebné, aby mal vysávač rotačnú kefu?

Na trhu sú štandardom robotické vysávače s rotačnými kefami. Tie uľahčujú čistenie podláh a zber nečistôt. Stretneme sa však aj s vysávačmi bez rotačnej kefy. Tie ale už nie sú tak účinné pri vysávaní. Ich výhodou je snáď len to, že sa im nemajú do čoho namotať vlasy a chlpy.

Autor: roboticky-vysavac.sk

Porovnať vysávače