Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Vysávače

Ako správne vybrať vysávač?

Súčasný trh ponúka automatické (robotické) vysávače, ktoré vám podlahy vyčistia bez vašej prítomnosti, ako aj vysávače s vysokým výkonom pre veľké plochy či produkty s vysoko kvalitnými filtrami vhodnými pre domácnosti s alergikmi a chlpatými domácimi miláčikmi.

Podľa čoho vybrať ten správny vysávač? Prečítajte si tohto radcu a určite si ujasníte, aký typ hľadáte práve vy.

Rýchle odkazy:

Klasické sáčkové s vysokým výkonom a kvalitnými filtrami do 120 €
Bezsáčkové (cyklónové) vysávače do 120 €
Robotické vysávače od 150 €
Najtichšie vysávače do 120 €

Osvedčené značky Elektrolux, EtaKarcher, Miele, Siemens, Zelmer

Aký typ vysávača si vybrať?

Dnes je trendom uľahčiť si prácu a tak veľa ľudí zvažuje robotický vysávač, ktorý vysáva za vás. Ak však máte veľmi členitú domácnosť a koberce s vyššími chlpmi, je dobré zvoliť skôr klasický vysávač alebo multifunkčný, ktoré ale majú väčšiu hmotnosť. Ručné vysávače sú vhodné na rýchle upratanie omrviniek v kuchyni alebo chlpov po miláčikoch na gauči. V prípade potreby využívať vysávač na upratanie vozidla a prípadné sedačky a ďalšieho nábytku, zvoľte multifunkčný.

Sáčkový či bezsáčkový?

Predtým sa iné ako sáčkové (papierové či látkové) nevyrábali. V dnešnej dobe sú na trhu bezsáčkové (cyklónové), kde je tento sáčok nahradený vynímateľným zásobníkom. Je však vhodný na vysávanie hrubých nečistôt, inak budete od chlpov, vlasov a ďalších klasických domácich nečistôt čistiť opakovane filter. Ušetríte za nákup sáčkov, ale veľmi si nepomôžete. Do klasickej domácnosti je vhodnejší sáčkový.

Suché alebo mokré sanie?

Mokré sanie na rozdiel od klasického suchého ponúka možnosť vyprania kobercov alebo vytretia podlahy. Jeho zriaďovacia cena je zvyčajne vyššia ako u vysávačov so suchým vysávaním, avšak dajú sa kúpiť už od 120 €. Obsluha a údržba vysávača s mokrým saním je však náročnejšia a môže byť aj nákladnejšia. Preto si pred zakúpením tohto typu vysávača zistite aj cenu filtrov a spôsob údržby vysávača.

Objem sáčka/nádoby vysávača – alebo akú veľkú plochu budem vysávať?

Podľa veľkosti bytu/domu by ste mali vybrať zodpovedajúci objem prachového sáčka. Pozrite sa na tabuľku. 

Plocha bytu (m²) Objem sáčka (litre)
do 50 2 - 2,5
do 150 3 - 4
nad 150 4 a viac

U bezsáčkových/cyklónových vysávačov stačí objem 1,2 – 2 litre. Po každom vysávaní sa dajú ľahko vyprázdniť a vyčistiť.

Výkon vysávača

Na zistenie skutočného výkonu hľadajte parameter „sací výkon“. Často udávaný pojem „príkon“ je totiž len príkon motora, nie čistý sací výkon. Ten je väčšinou 1/3 príkonu.

Hlučnosť vysávača

Pri tomto parametri ide už len o komfort pri samotnom používaní. A to predovšetkým komfort pre vašich susedov v panelákovom byte. U lacnejších vysávačov počítajte so zvýšenou hladinou hluku. Hlučnosť je možné tiež regulovať sacím výkonom, vyšší sací výkon vytvára vyšší hluk.

Dĺžka prívodového kábla

Zdanlivo nedôležitý parameter pri výbere vysávača, avšak veľmi potrebný pre samotné používanie. Pohybuje sa medzi 6 – 15 m. Lacnejšie (a menšie) vysávače vám štandardne ponúknu od 5 do 8 m. Viacúčelové potom až spomenutých 15 m. Pre akčný rádius prípočítajte dĺžku hadice a trubice. Potom zistíte skutočný akčný dosah pri vysávaní.

Hmotnosť vysávača

Hmotnosť vysávača sa odvíja od jeho prevedenia, veľkosti a výkonu motora. Vyššia hmotnosť znamená nižší komfort pri prenášaní na vyššie poschodia, prípadne pre vekovo starších užívateľov. Práve starší užívatelia by si mali vyberať menšie sáčkové vysávače (aj kvôli jednoduchšej údržbe), alebo ľahké tyčové (ručné) vysávače s dlhou rukoväťou. Ak máte dom so schodiskom, určite oceníte ľahší vysávač s dostatočne dlhou hubicou aj prívodovým káblom.

 

Slovník výrazov

Turbokefa - rotačná kefa poháňaná sacím vzduchom zachytí chlpy a malé nečistoty. Výborná do bytov s domácimi miláčikmi.

HEPA filter (alebo tiež H.E.P.A. filter - High Efficiency Particularte Air) je všeobecne najdokonalejší filter na filtrovanie vzduchu. Preto sa využíva vo vysávačoch a je zabehnutým štandardom. Čím vyšší stupeň (trieda), tým dokonalejšia filtrácia (napr. HEPA 13 je novšia dokonalejšia ako HEPA 7). Tento filter je väčšinou ako posledná časť na vysávači, ktorým prechádza vzduch pred opustením vysávača (konečný proces vysávania). Cena takého filtra je od 10 € až po 50 € podľa výrobcu. Pred kúpou nového vysávača si skontrolujte cenu tohto filtra! Doporučuje sa ho meniť 1 – 2 x ročne podľa používania.

Porovnať vysávače